۴۰ فرش صفوی همزمان با ۴۰ سالگی موزه فرش

۴۰ فرش صفوی همزمان با ۴۰ سالگی موزه فرش

به نقل قالیشویی ادیب ومیزان به مناسبت چهلمین سالگرد موزه فرش ایران، ۴۰ فرش صفوی در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی گفت: تقریبا اوایل انقلاب کمتر از 70 موزه فعال در کشور داشتیم، اما خوشبختانه اکنون این موزه‌ها به بیش از 650 موزه رسیده است.

وی افزود: سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری معمولا همیشه در قعر جدول بودجه کشور قرار دارد، در نتیجه برای تکمیل، نگهداری و… موزه‌ها نیازمند کمک سایر بخش‌ها هستیم. با این حال سال گذشته 1/5 میلیارد تومان بودجه عمرانی برای سامان‌دهی مخازن موزه‌ها تخصیص داده شد. در حالی‌که کل بودجه موزه‌ای کشور 20میلیارد تومان است. درنتیجه لزوم مشارکت بخش خصوصی در این حوزه به‌جد احساس می‌شود.

 فرش-صفوی-قالیشویی-ادیب

معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بر لزوم وقف در حوزه فرهنگی اشاره کرد و افزود: متأسفانه وقف در این حوزه ناچیز است و باید توسعه پیدا کند. هنر فرش، تزیینات معماری، هنرهای سنتی دستی از هم جدا نیستند و آیینه همدیگر هستند.

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی نیز گفت: در دهه پنجاه اتفاقات خوبی در عرصه موزه‌داری کشور افتاد و موزه هنرهای معاصر، موزه فرش، موزه آبگینه، فرهنگسرای نیاوران و… ایجاد شد که افق جدید را در عرصه موزه‌داری کشور روشن کرد.

وی افزود: علاوه بر موزه ملی فرش، موزه فرش تخصصی نیز در آستان قدس رضوی چند سال قبل افتتاح شد، یک موزه تخصصی فرش نیز تا حداکثر دو سال آینده در تبریز افتتاح می‌شود. همچنین اولین موزه شخصی که حدود 200 تخته فرش باارزش را در این موزه به‌نمایش بگذارد تا اولین موزه شخصی فرش تأسیس شود.« کشوری که هنرش به این صورت جهان‌گیر شده و کشوری که برای مفروش کردن زمینش این‌گونه هنرمندانه عمل می‌کند در سایر هنرها نیز این‌گونه عمل می‌کند.

جهت ثبت سفارش آنلاین در هریک از شعبات قالیشویی ادیب همین حالا اقدام کنید:

قالیشویی کرج ، قالیشویی شهریار، قالیشویی غرب تهران،قالیشویی شرق تهران،قالیشوی جنوب تهران،قالیشویی شمال تهران

دیدگاه ها بسته شده است