فرش-میلیاردی-قاجاری
فروش میلیاردی فرش قاجاری در لندن + عکس
2019-05-09
پاک-کردن-لکه-شمع-چسب
لکه شمع را چگونه از بین ببریم + فیلم
2019-05-10
How-to-remove-oil-stains-لکه-چربی-روغن

How-to-remove-oil-stains-لکه-چربی-روغن

از بین بردن لکه چربی قدیمی روی لباس

لکه چربی یا روغن از جمله سخت ترین لکه ها است و از نوع لکه هایی است که ممکن است برای همیشه روی پارچه یا فرش بماند. لکه روغن به دلیل آن که چرب است در حین تمیز کردن، روی سطح مورد نظر مایده شده و به خوبی پاک نمی شود، بنابراین باید طبق تکنیک های قالیشویی، لکه های چرب و روغنی را باید شستشو داد.

همانطور که گفته شد، برای شستشوی لکه چربی و قالیشویی فرشی که دچار این لکه شده، اصول و ترفندهایی وجود دارد و لازم است با دقت و طبق این اصول لکه را شستشو دهید.

با روش های ساده در عین حال موثر و همینطور مواد در دسترس و خانگی به خوبی لکه را پاک می کنیم.

در چه مواقعی درگیر لکه روغنی خواهیم شد؟

  • کسانی که در تعمیرگاه ماشین کار می کنند.
  • خانمی که در حال آشپزی است.
  • درحال خوردن غذا هستید.
  • و هزاران حالت دیگری که به هر علتی ممکن است با این نوع لکه روغنی و چربی رو به رو شویم.

 

نکته : هر کدام از روش ها و مواد پاک کننده ای که در این مقاله و یا هر مقاله ای برای پاک کردن انواع لکه از فرش پیشنهاد می شود را ابتدا در نقطه ای خارج از دید امتحان کنید و یا از متخصان یا قالیشویی ها از عدم آسیب زا بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

 

پاک-کردن-لکه-چربی-از-شلوار

نحوه شستن لکه روغنی

لکه چرب یا روغن ممکن است تازه ایجاد شده باشد و یا مقدار بسیار کوچکی روی لباس ریخته شده باشد اما ممکن است لکه روغنی قبلا به وجود آمده و یا بسیار عمیق یا وسیع باشد. بنابراین نحوه شستن لکه لکه چربی که تازه ایجاد شده است و لکه روغن کهنه و قدیمی بسیار متفاوت است، در ادامه مطلب برای هر دو نوع لکه مراحل شستشو به ترتیب توضیح داده خواهد شد.

 

مقالات مفید:

نحوه پاک کردن لکه روغن + فیلم آموزشی

شستن لکه روغن خشک شده

 

نحوه شستشوی لکه روغنی تازه

ابتدا روشی ساده را برای پاک کردن لکه چربی امتحان می کنیم تا اگر لکه به خوبی پاک شد نیاز به ادامه کار نباشد و سطح زیرین لکه بیش از این آسیب نبیند.

ابتدا سطح لکه را با مواد کننده خانگی و رایج شستشو می دهیم. به این صورت که مقدار اندک آمونیاک روی لکه چربی بریزید و سپس ماده شوینده را به آن اضافه کنید ( می توان از مایع ظرف شویی برای این کار استفاده کرد.)

How-to-remove-oil-stains-لکه-چربی-روغن

اگر لکه سطحی باشد به خوبی در این مرحله لکه چربی از بین خواهد رفت. اما اگر همچنان لکه باقی بود، متاسفانه شما با لکه عمیقی رو به رو هستید و باید راه های دیگری را نیز امتحان کنید. زمانی که لکه چربی قدیمی باشد، ممکن است چربی لکه کاهش پیدا کرده باشد اما پیش از قبل لکه سخت شده  و ممکن است سطح زیرین خود را بسیار آلوده کرده باشد و نتوان آثار لکه را برای همیشه پاک کرد.

 

مقالات مرتبط:

شستن لکه روغن با نوشابه

ازبین بردن لکه غذای چرب از مبل

 

پاک کردن لکه چربی عمیق از لباس یا فرش

در این مرحله ما با یک لکه چرب و اما بسیار سمج رو به رو هستیم، روی لکه چربی پودر بچه بریزید و اجازه دهید مدتی روی لکه باشد . ( پودر خاصیت پاک کنندگی و ضدعفونی کنندگی دارد.)

با استفاده از قاشق، پود بچه را از روی لکه جمع کنید. مقدار اندکی از پودر بچه که همچنان روی لکه باقی بود را با پارچه ای روی لکه مالش دهید تا به پاک کردن لکه کمک کند.( حرکت دست را به صورتی تنظیم کنید تا لکه گسترش نیابد، بهتر است حرکت دست از خارج لکه به سمت مرکز لکه باشد.)

برای از بین بردن چربی لکه می توان از سرکه سفید، لیمو، نمک و.. نیز استفاده کرد.  در صورتی که احساس کردید پارچه همچنان چرب یا روغنی است این مواد را نیز به ترتیب به کار ببرید و شستشو را دوباره انجام دهید.

شستن-لکه-روغن-از-لباس

نحوه پاک کردن آثار لکه چرب با پودر بچه

تا این مرحله، باید لکه به کلی ازبین رفته باشد و یا مقدار قابل توجهی از لکه پاک شده باشد بنابراین در ادامه می توان برای پاک کردن آثار به جای مانده از لکه و یا لکه زرد یا قهوه ای که همچنان باقی است، باید لکه را بادقت بشویید.

با استفاده از صابون، ماده پاک کننده ملایم و یا مایع های شوینده ای بدون نرم کننده و سفید کننده، سطح لکه را تمیز کنید. مسواک یا برسی بردارید و با استفاده از آن و با استفاده از مواد پاک کننده ای که نام بردیم، سطح لکه را تمیز کنید.

لکه را به دقت بررسی کنید در صورتی که اثری از لکه روغنی نبود، سطح مورد نظر را با آب معمولی شستشو دهید و در نهایت فرش یا لباس را خشک کنید.

طبیعتا تا اینجای کار باید لکه به خوبی پاک شده باشد، اما همچنان ممکن است اثراتی مانند لکه زرد کمرنگ یا چربی بسیار اندکی باقی باشد، بدین صورت می توان مراحلی ک در بالا ذکر شد را دوباره تکرار کرد.

 

نکته: مراقبت باشید، در حین تکرار شستشو، به هیچ وجه به فرش یا لباس فشار وارد نکنید، زیرا ممکن لکه چرب بیش از قبل به داخل الیاف فرش فرو برود.

 

برای اطلاع از تمام هزینه های قایشویی این مطلب را نگاه کنید.

 

… واحد تحقیق و توسعه قالیشویی ادیب …

قالیشویی ادیب با بیش از نیم قرن سابقه بهترین همراه برای شستشوی فرش و شستشوی مبل شما می باشد .

می توانید برای اطلاع از انواع ترفند های قالیشویی و حتی اخبار فرش، مقالات محبوب قالیشویی را دیدن فرمایید.

ثبت سفارش آنلاین خدمات قالی شویی و خشکشویی مبلمان با ۲۰%تخفیف ارائه می گردد.

ارائه خدمات کارخانه قالیشویی ادیب در سراسر تهران ، کرج و شهریار صورت میگیرد.

جهت ثبت سفارش آنلاین در هریک از شعبات قالیشویی ادیب همین حالا اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *