شستشوی فرش

نحوه شستشوی فرش

امروزه به علت شرایط بد اقتصادی که در جامعه وجود دارد، افراد خود تمایل دارند در منزل برخی از خدمات را انجام دهند تا هزینه ی کمتری را صرف کنند، بنابراین قالیشویی ادیب ترفندها و نکته های مهمی را برای شستشوی انواع لکه از فرش را در اختیار مردم کشور خود گذاشته تا تاجایی که آسیبی به فرش یا مبل خود وارد نکنند، خود در منزل پاکسازی کرده و شستشوی فرش را با خیالی راحت انجام دهند و در صورت لزوم فرش را به افراد متخصص و قالیشویی بسپارند.

اما نکاتی وجود دارد که برای شستشوی انواع لکه مشترک است و قالیشویی توصیه می کند این نکات را قبل از هرگونه اقدامی بیاموزید تا کمترین آسیبی به فرش وارد نشود. در ادامه مطلب ترفندهای مهمی برای نحوه شستشوی فرش از انواع لکه و آلودگی بیان شده است:

نکات بسیار مهم که باید قبل از شستشو فرش در منزل بدانید!

  • رسیدگی به فرش به طور مرتب

به فرش هایتان به طور مرتب رسیدگی کنید: فرش را حداقل هفته ای دوبار جارو بکشید و تمیز کنید.( این عمل باعث می شود گرد و غبار و آلودگی در فرش تثبیت نشود.) به صورتی فرش را جارو بکشید که اطمینان حاصل شود تممای قسمت های فرش تمیز شده است.

  • جا به جایی فرش

هر چند وقت یک بار فرش را جابه جا کنید تا فرش به یک جهت حالت نگیرد و نشکند.( بسیاری از مشتریان به قالیشویی می گویند نیمی از فرششان روشن تر از نیم دیگر است و آن هم به دلیل آن است که باید فرش را به صورت مرتب می چرخاندند و یا قسمتی از فرش تاخورده و صاف کردن آن مشکل است.

  • شستن به موقع لکه ها

در صورت ریختن چیزی روی فرش و یا ایجاد لکه، سریعا اقدام به پاکسازی و شستشو لکه فرش کنید تا تبدیل به لکه دائمی نگردد. ( لکه ای که همان لحظه شسته شود آسیب بسیار کمتری به فرش یا لباس وارد می کند و هنوز بافت لکه سست است و حتی به داخل الیاف فرش یا مبل فرونرفته و بسیار آسان تر قابل پاک کردن است.)

  • اهمیت خشک کردن فرش مرطوب

فرش را حتی در مدت کوتاه مرطوب و خیس به حال خود رها نکنید: زیرا آثار جبران ناپذیری برجای می گذارد از جمله: کپک زدن برخی قسمت ها، بو گرفتن فرش، قاتی شدن رنگ در برخی فرش ها و…، بنابراین همانطور که گفته شد فرش کالای بسیار با ارزشی در منزل است و در صورت ایجاد لکه سریعا آن را پاک کنید و یا اگر رطوبت و آبی به فرش رسید حتما اقدامی برای خشک کردن لکه انجام دهید.

خشکشویی-فرش

خطر شستشوی فرش با شامپو فرش

با شامپو فرش ، شستشو انجام ندهید، این مواد شیمیایی ممکن است ظاهر فرش را تمیز کنند امادر گذر زمان آلودگی در فرش بیشتر تثبیت شده و فرش خشک و کهنه خواهد شد و حتی دیده شده است که برخی از فرش ها بعد از گذشت زمان دارای لکه لکه سفید شده اند و درخشندگی سابق را ندارند.

مشورت با متخصصان فرش و قالیشویی ها

قبل از هرگونه اقدام جهت شستشوفرش و یا پاک کردن لکه ای از فرش با کارشناسان متخصص مشورت کرده و یا فرش هایتان را به قالی شویی معتبر بسپارید.علت این کار چیست؟ متخصصان فرش و قالی شویی ها از جنس فرش، میزان مقاومت آن در برابر انواع پاک کننده ها آگاهی دارند، بنابراین زمانی که فرش را بررسی می کنند بهترین ماده شوینده و خلال مورد نظر برای آلودگی های ایجاد شده را تشخیص داده و بهترین شستشو را انجام خواهند داد.

شستن-فرش-چرک

چرا بعد از قالیشویی فرش همچنان کثیف است؟

پس از شستشوی فرش نکاتی برای نگه داشتن فرش به صورت تمیز وجود دارد که در زیر به اختصار به آن ها اشاره شده است:

  • بعد از قالیشویی، فرش را خشک کرده و اتو کنید و سپس لول کنید تا فرش حالت نگیرد.
  • در روز های اولیه بعد از قالیشویی، فرش را در مناطق پر رفت و آمد و آلوده نیاندازید، زیرا فرش در ابتدا مستعد جذب آلودگی است.
  • ازاین پس که فرش تمیز است، مرتب در حفظ نظافت آن کوشا باشید.

در زیر مقالات مفیدی درباره نحوه شستشوی فرش و از بین بردن انواع لکه از فرش آورده شده است، که می توان برای آموزش انواع ترفند قالیشویی مقالات زیر را مطالعه کنید:

مقالات مربوط به شستشوی فرش را در زیر بخوانید: