تحریم، فرصتی برای توسعه صادرات فرش دستباف

از بین بردن لکه بتادین روی لباس
آگوست 21, 2018
ترفند حذف لکه بتادین-۲
آگوست 24, 2018
اخبار-تحریم-فرش-قالیشویی-ادیب

تحریم، فرصتی برای توسعه صادرات فرش دستباف

به نقل قالیشویی ادیب و گزارش خبرگزاری صداوسیما از شاتا، محمد شریعتمداری در نشست شورای عالی فرش با اشاره به تحریم های خارجی افزود: معمولا صنعت فرش با موضوع تحریم ها و ارز و صادرات دچار افول می شده است اما امروز به دلیل اتفاقات ناشی از تحریم فرصتی برای صادرات فرش دستباف به وجود آمده که فرصت بی بدیلی برای موضوع فرش در کشور است­­البته در شرایطی که بازار متنوع باشد و رقابتهای مخرب کنترل شود.

تحریم فرصتی برای توسعه صادرات فرش دستباف/ رقابتهای مخرب حوزه فرش کنترل شود

وی ادامه داد: یکی از مشکلات صنعت فرش در سطح بین الملل این بوده که برخی با تضعیف قیمتها شرایط را برای فعالان این حوزه و رقبا سخت کرده اند و این عده هیچگاه منافع جمعی فرش را در نظر نگرفته اند.

شریعتمداری تصریح کرد: نگرانی ما در مسئله فرش این است با اینکه ارز صادرات روند افزایشی دارد و می توان فرش را با قیمت بالاتر در بازارهای جهانی فروخت، قیمت جهانی به دلیل رقابتهای مخرب کاهش یابد و یکی از اقدامات شورای عالی فرش اقدام در این زمینه خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر درست از این فرصت استفاده کنیم، اقدام پیشگیرانه در این تحریمها برای فرش می تواند به فرصت تبدیل شود.

شريعتمداري افزود: در شرایط تحریم یکی از ظرفیت های­ صادراتی که با حداقل نیازمندی به خارج می تواند اشتغال خوبی در کشور ایجاد کند فرش دستباف است؛​ ظرفیتی که هم مسئولان و هم فعالان اقتصادی سالهای متمادی به آن توجه ویژه داشته اند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالات و چالشهای مطرح شده از سوی اعضا گفت: مالیات علی الراس از فرش منطقی نیست و باید موادی از قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز اصلاح شود اما حذف یکجای مالیات از حوزه فرش امکان پذیر نیست هرچند می توان برای اصلاح قانون لایحه یا طرح به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

شریعتمداری افزود: عوارض گمرکی فرشهای برگشتی باید اصلاح شود و در این زمینه وزارت اقتصاد و گمرک می توانند همکاری لازم را داشته باشند.

وی همچنین در زمینه تبلیغات فرش گفت: در این زمینه باید اتحادیه ها و تشکلها پیشقدم شوند، برنامه ریزی با اتحادیه ها باشد و دولت می تواند کمک کند اما نمی تواند مستقیم ­وارد عمل شود در این زمینه تبلیغ داخلی باید فرهنگ سازی و استفاده از فرش باشد و در قالب تبلیغ غیر مستقیم به عنوان محصول فرهنگی مورد توجه باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: از فرصتی که افزایش نرخ ارز برای صادرات پیش آورده بهره ببریم واگر سودی در این حوزه هست باید در همه بخش های تولیدی فرش توزیع شود و عدالت در توزیع سود طوری باشد که اقشار فرودست و هنرمندانی که در پیدایش این هنر نقش اساسی دارند بهرهمند شوند.

وی تصریح کرد : اگر لازم باشد مرکز ملی فرش را در جایگاه خودش تقویت می کنیم.

رونمایی از فرش صلح و دوستی در نمایشگاه بین المللی فرش دستباف

دراین نشست همچنین رئیس مرکز ملی فرش با اشاره به برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف­ و رونمایی از فرش صلح و دوستی در مراسم افتتاحیه­ این نمایشگاه­­ گفت:­ ­دو برنامه رونمایی دیگر هم از “سامانه صدور کارت شناسایی مشاغل قالی بافی” و “­کتاب حفظ کیفیت در تولید فرش ملی”­ در این نمایشگاه ­­صورت می گیرد.

نشست با روسای سازمانهای صمت استانی و نشست با سازمان مالکیت فکری ” وایپو” برای ثبت نشان جغرافیایی و شناسنامه دارکردن و استاندارد سازی مناطق فعال فرش،‌ نشست BTB با تجار خارجی ، نشست کارگروههای طرح مشکلات تامین و توزیع مواد اولیه، نمایش فرشهای ثبت شده در وایپو، ده کارگاه آموزشی و مراسم معرفی فرش برتر ازجمله برنامه های جنبی بیست و هفتمین نمایشگاه فرش دستباف است.

… واحد تحقیق و توسعه قالیشویی ادیب …

قالیشویی ادیب با بیش از نیم قرن سابقه بهترین همراه برای شستشوی فرش و شستشوی مبل شما می باشد .

همراهان گرامی در نظر داشته باشید ثبت سفارش آنلاین خدمات قالی شویی و خشکشویی مبلمان با۲۰%تخفیف ارائه می گردد. ارائه خدمات کارخانه قالیشویی ادیب در سراسر تهران ، کرج و شهریار صورت میگیرد.

جهت ثبت سفارش آنلاین در هریک از شعبات قالیشویی ادیب همین حالا اقدام کنید:

قالیشویی کرج ، قالیشویی شهریار، قالیشویی غرب تهران،قالیشویی شرق تهران،قالیشوی جنوب تهران،قالیشویی شمال تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.