همراهی آموزشی و پژوهشی با دانشگاه های فرش

همراهی آموزشی و پژوهشی با دانشگاه های فرش

رییس مرکز ملی فرش ایران در نشست با اعضای گروه فرش دانشگاه اراک از آمادگی این مرکز برای همراهی آموزشی و پژوهشی خبر داد.

به نقل قالیشویی ادیب و به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ حمید کارگر در این نشست گفت: رشد قارچ‌گونه رشته‌های آموزش عالی که بدون توجه به نیاز، ظرفیت، منابع و محتوا کیفیت را تحت‌الشعاع قرار داده است، در رشته فرش نیز مشهود بوده است و باید از توسعه و افزایش کمی رشته فرش در دانشگاه‌های کشور کاست و روند کیفی‌سازی این رشته را دنبال کرد.

وی با بیان اینکه این رشد قارچ گونه بدون توجه به تقاضا و بی توجه به اثربخش بودن خروجی آن شایسته نیست افزود: البته در نقاطی از کشور که ظرفیت لازم برای راه‌اندازی رشته فرش وجود دارد می‌توان روند توسعه را دنبال و خلاهای موجود را به این واسطه جبران کرد.

کارگر با اعلام آمادگی برای همراهی با دانشگاهیان و کادر علمی رشته فرش افزود: مرکز ملی فرش ایران متولی فرش دستباف در کشور است، اما متولی آموزش عالی نیست و تنها می‌توان با نگاه هم‌افزایی پیش رفت.

وی با اشاره به انتقال مرکز تحقیقات فرش وزارت جهاد کشاورزی به مرکز ملی فرش ایران، بن مایه این مرکز را مباحث علمی و تحقیقاتی دانست و بیان کرد: امروز نیز باید پیوندی درست بین صنعت و دانشگاه ایجاد شود و افزایش بهره وری و توانمندسازی عوامل تولید نیز در نظر گرفته شود و از همین رو مرکز ملی فرش ایران در همه استانهای کشور اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی با رویکرد نیازهای واقعی و توجه به کلیه مراحل و ارکان فرش کرده است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران حمایت از دانش آموختگان رشته فرش را از برنامه های مرکز متبوع خود دانست و مصادیقی مانند استفاده از توان این گروه در انجام طرح های پژوهشی، ارایه آموزش ها و نیز ارایه غرفه های رایگان در نمایشگاه سالانه فرش دستباف را در همین راستا برشمرد.

وی حمایت از تالیفات و انتشارهای حوزه فرش، حمایت از پایان نامه های دانشجویی و برگزاری المپیادهای فرش دستباف را نیز در همین مسیر ارزیابی کرد.

کارگر با اشاره به اینکه مقوله فرش بین رشته‌ای است و مطالبه مرکز ملی فرش ایران در حوزه آموزش توجه به این امر و نگاهی متناسب با شرایط است، بیان کرد: حوزه فرش دستباف خلاهای بسیاری دارد و این دانشجویان و فعالان این حوزه هستند که می‌توانند با شناسایی درست به رفع مشکلات و جبران خلاها بپردازند.

وی تاکید کرد: فرش دستباف ایران متنوع است و قابلیت پاسخگویی به هر سلیقه‌ای را دارد و این موضوع باید از قالب شعار خارج و وارد عمل شود و تلفیق این هنر با صنعت معماری و دکوراسیون می‌تواند به تثبیت فرش و و توسعه بازارها بینجامد.

سید محمد ویسیان  معاون امور تحقیقات و آموزش مرکز ملی فرش ایران نیز در نشست با اعضای گروه فرش دانشگاه اراک در این دانشگاه عنوان کرد: به واسطه تلاش‌های مرکز ملی فرش ایران و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی و به دلیل پیشینه غنی و تاریخی استان مرکزی در حوزه فرش سال گذشته فرش ساروق به ثبت جهانی رسید و با راه‌اندازی رشته فرش در دانشگاه اراک نیز می‌توان توسعه این صنعت را در استان شاهد بود.

وی تصریح کرد: مرکز ملی فرش ایران رویکرد تعاملی با دانشگاه را در پیش گرفته است و تاکنون بیش از 150 طرح پژوهشی، مطالعاتی و تحقیقاتی را دنبال کرده است که در این مسیر از ظرفیت دانشگاهی می‌توان بهره‌مند شد.

ویسیان با تاکید بر اینکه رشته فرش بین رشته‌ای است و باید از ظرفیت مجموعه‌های مرتبط با آن استفاده کرد، افزود: یکی از پارامترهای اصلی در تعامل با دانشگاه در حوزه فرش برگزاری نشست‌های تخصصی است که مرکز ملی فرش ایران طی دو سال اخیر این امر مورد توجه قرار داده است به طوری که سال گذشته 6 نشست تخصصی را برگزار کرد و برای برگزاری این نشست‌ها در دانشگاه اراک نیز اعلام آمادگی می‌کند، همچنین در زمینه نظارت بر طرح‌های پژوهشی نیز می‌توان از علاقمندان دانشگاهی استفاده کرد.

وی با اشاره تازه تاسیس بودن رشته فرش در دانشگاه اراک گفت: امسال نیز المپیاد فرش را پیش رو داریم و قطعا از سال‌های بعد از ظرفیت علمی دانشگاه اراک در قالب داور استفاده خواهیم داشت.

معاون تحقیقات و آموزش مرکز ملی فرش ایران با اشاره به دوره آموزشی ناظران فنی برای چله‌کشان و دوره آموزشی طراحی برای علاقمندان گفت: استان مرکزی نیز می‌تواند از این دوره‌های آموزشی استفاده کند البته در حوزه انتخاب مدرسان دوره‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد و با توجه به رزومه کاری افراد انتخاب صورت می‌گیرد. منبع : مرکز ملی فرش ایران  

قالیشویی ادیب با بیش از نیم قرن سابقه بهترین همراه برای شستشوی فرش و شستشوی مبل شما می باشد.

ثبت سفارش آنلاین خدمات قالی شویی و خشکشویی مبلمان با ۲۰%تخفیف ارائه می گردد.

ارائه خدمات کارخانه قالیشویی ادیب در سراسر تهران ، کرج ، شهریار و تبریز صورت می گیرد.

جهت ثبت سفارش آنلاین در هریک از شعبات قالیشویی ادیب همین حالا اقدام کنید.

… واخد تحقیق و توسعه کارخانه قالیشویی ادیب …